So we think that the solutions of the government put in the new Act on Local Governments are...
....Dolgozunk, felkapjuk a fejünket egy ötletre, aztán el is felejtjük..... most inkább leírom.......... .....We work, we have an idea, but we forget it.... now I decided to take notes...
2011. november 16., szerda
Egy megalapozatlan vélemény-füzér az önkormányzati rendszer átalakulásáról
So we think that the solutions of the government put in the new Act on Local Governments are...
2011. november 4., péntek
A várható eredmények és problémák / Strength and weekness of the expeced changes in Hungarian local government system
Az átalakulás választ keres az önkormányzati rendszer valós problémáira. Jó pontokon fogja meg problémákat a feladatok, azok differenciálásának, finanszírozásának kérdésében. Kezelni kívánja az önkormányzatok felhalmozott adósságot is. A válaszokat, amelyeket ad a rendszerváltás előtti eszköztárból meríti. Ez önmagában nem feltétlenül probléma, mert az egy szociológiai értelemben véve hivatali egy bürokratikus elven működő rendszer volt, és a közszféra egésze döntően ezen elv szerint működik. Ugyanakkor 1990 a hivatali rend hagyományos felfogása érvényesült, és a rendszer nem volt demokratikus.
ENGLISH:
The changes look for answer to the real problems of the local government system. They identify well the causes, when they focus on differentiation of tasks, and their financing. Try to solve the problem of the debt of local governments. This last for me is more a political problem than anything else. The given answers root communist time, in the system before 1990. This is not a problem in itself because that was a bureaucratic system in its sociological sense and the public sector by definition follows bureaucratic logic. But before 1990 the system understood that bureaucratic logic in a traditional sense, and the system was antidemocratic.
2011. október 2., vasárnap
Helyi feladatok államosítása / Centralization of local tasks
Helyi feladatok államosítása
Ha az Állam veszi át a helyi feladatellátást, akkor rendezettebb, egységesebb és szakszerűbb rendszerek alakulnak ki. Ha jól csinálja dolgát. Ám ezeknek a rendszereknek a működésének a középpontjában az állami és nem a helyi érdekek fognak dominálni. Jól mutatja ezt, hogy első lépésként, minden más intézkedést megelőzve az iskolaigazgatók kinevezésének jogát veszi át. Szimbolikus, értelmetlen és konfliktusokat szító döntés. Semmiképpen nem a feltételek javításáról szól.
A helyi szolgáltatások sok problémával küszködtek az elmúlt években. Ennek oka a források elégtelensége. A közszférában a piac nem képes korlátot szabni a kiadásoknak, ezt a költségvetés teszi meg. A kiadások racionális mértékét a költségek részletes felmérésével, összehasonlító technikával, teljesítmény-méréssel lehet meghatározni.
Már a ’80-as évek óta folyamatos forráshiánnyal küszködnek a közszolgáltatások. A helyi önkormányzatok megalakítása a helyi közösségek kezébe tette a forrásteremtés felelősségét, és annak az eldöntését, hogy mire mennyi pénzt költsenek. Egyúttal az önkormányzatok felelőssége lett a szolgáltatások minősége. Az emberség, a helyi problémák értése sokszor ellentmond a szakszerűség igényének, ugyanakkor éppen ebben jelenik meg az a plusz, ami forrásokat, energiákat, önfeláldozást képes mozgósítani. Amitől több a helyi, a közösség önmaga felé való szolgáltatása. … és az ellenőrzés, korrupciómentesség: a szomszéd szeme! Ezt se rendőrség, se semmilyen törvény nem tudja helyettesíteni.
In English:
If the Central Government will be responsible for local services the new system will ordered, more homogeneous and more professional. If they do it well. But in the core of operating there will be the central government interest and not that of the local community. The future is clear if we take it consideration the first decision in education which was to take the responsibility to name the director of the schools. This decision came faster than any other. It’s symbolical, without any sense and generates conflicts. Do not solve any of those problems which take in danger local education.
Local service delivery had many problems these last years. The main raison of these was mainly the lake of financial resources. In public sector is not the market which limits financial needs but the budget. To determine the rational level of financial needs we can see in details expenditures, we can compare similar institutions or we can measure cost effectiveness.
From the 1980 (local) public services were under-financed. The creation of local governments in 1990 out in the hand of local communities the responsibility to find resources, and to priorities between local needs. At the same time quality of local service delivery become a local responsibility too. The human approach to solve problems, the understanding of local specialities can contradict professionalism but finally is this which can generate local resources, energies, and free work for the community. This makes special the services delivered by a community to itself. ... and the control, the transparency against corruption: the eyes of the neighbourhood. No polce or law can be stronger.
2011. szeptember 24., szombat
Mi várható az önkormányzati rendszerben? / What to expect in local government system?
Készült 2011. szeptember 15-én
ENGLISH
We prepared a short review of expected reform steps in Hungarian: http://www.localmonitoring.eu/data/file/upload/onkormanyazti_reform.pdf
Information was closed on September 15 2011
2011. szeptember 10., szombat
Iskolák napirenden / Schools in the order of day
Hogyan lesz meg a pénz, ami ma nincs meg? Mi a valódi cél? Miért érdemes mindent felforgatni? Ma működnek a rendszerek. Lényegében a forrás a kevés, bizonytalan. Holnaptól milyen rendben lesz? Ki fogja biztosítani, hogy minden redelkezésre álljon? A cél talán éppen az összeomlás? Most vagy 4 év múlva?
2011. augusztus 22., hétfő
Helyi feladatok–állami feladatok / Local tasks–central government tasks
Olvasd el / See [only in Hungarian]: http://index.hu/belfold/2011/08/18/nem_lehet_iskolaja_es_korhaza_egy_onkormanyzatnak
Egy mai hír szerint, ahogy arra ismét kedves kollégám felhívta figyelmemet lassan körvonalazódik az önkormányzatok faladatainak listája, hogy elváljon az Állam feladataitól. Eredendően a helyi közösségek jobb, átláthatóbb, ellenőrizhetőbb kiszolgálása vagyis a szubszidiaritás az az alapelv, amelyen e megosztás nyugszik. Nálunk most előtérbe került a tértől független azonos színvonal. Ez persze a központosítók zászlajának központi eleme, míg az előbbi a decentralizálóké. Ugyanakkor, hogy mára az is látszik, hogy minden nem kerülhet vissza állami felelősség alá, így viszont az, hogy ténylegesen mi lesz helyi és mi állami kompetencia nehezen indokolható. A szociális területen a gyermekek és az idős, illetve szegénygondozás szétválasztása eléggé világosság teszi a vezérszempontokat. Az lesz Állami feladat, amit a ma a kormányrudat birtoklók saját kézben kívánnak tartani. Ez egy felvállalható szempont lenne, hiszen, akinek nincsenek kiemelt szempontjai, aki mindent akar, az nem jut sehová. Mennyivel jobb lenne, ha ez a szempont felvállalható lenne, és nem kellene álindokok mögé rejteni: NEKÜNK EZ A FONTOS, EZT KÉRJÉTEK SZÁMON RAJTUNK.
IN ENGLISH:
Following a news from today as a colleague of mine called my attention on it the new list competencies of local governments is becoming clearer, local and central tasks begin to separate. Originally the principle of this separation was to serve better in a more transparent, open to control way local citizens. Now in Hungary on begin to speak about quality independent from the location. The first argument use to be used by those endorsing decentralization, the second by those centralizing. But by now day everybody knows that not all services can be delivered by the central government which takes more difficult any argumentation on a transparent logic of separation of local and central tasks. In the domain of social services we see more clearly the real reasons to centralize a task. Child care will become central tasks while poverty and elderly people related care remains in local competence. So central tasks should be what central government takes as a priority. This is an acceptable, political criterion while who wants to really do something should prioritize other way will never do anything. It would be good if this argument became legitimate and politicians were not forced to invent false arguments: THAT IS IMPORTANT FOR US, ASK IF WE REALLY DID IT.
2011. július 20., szerda
Megyék, önkormányzatok feladatainak átalakulása / Transformation of county and munipal functions
Ismét kollégám, barátom hívta fel a figyelmemet a történésekre, nyilatkozatokra:
Az önkormányzati rendszer átalakulása az 1990-es változásokhoz mérhető lehet. Tartalmában, jellegében fog átalakulni az önkormányzatiság. Ami most előkészítés alatt van nem találkozik a legtöbb szakértő korábbi javaslataival, de beleilleszkedik egy neoweberianus ellátási modelbe. Ez teljes paradigma váltást jelent a korábbi neokonzervatív Theacherista modellhez képest. A probléma az ennyire radikális változásokkal, hogy szükségeszerűen magukban hordozzák a gyerekbetegségeket, miközben a tét óriási: a teljes hazai alap, és középfokú közösségi ellátás átalakul. A tulajdonosváltás zavarokat eredményezhet, de nem jár automatikusan hatékonyság javulással. A kérdés egyértelműen az, hogy honnan lesz pénz. Véleményünk, számításaink szerint az új rendszer többe fog kerülni, mert a kistelepülésektől jobban elfogadták alkalmazottaik a kevesebb pénz, miközben jelentős számú leépítésre már nem lehet számolni. A hatékonyság növekedési potenciál a kistérségi társulások rendszerének bevezetésével jórészt ki lett használva. Ugyanakkor a területfejlesztés világos helyének kijelölése egyértelműen pozitív eleme a megyékét érintő változásoknak, ahogy a megyei jogú városok bekerülése is a döntéshozatalba.
IN ENGLISH:
Again a colleague, a good friend called my attention on it:
The changes expected in the Hungarian local and regional government system will be as radical as that of 1990’s were. It seems that sub-national administrative system, local and regional governments will change in their content and character. What is in preparation does not meet the suggestions previously made by most of the experts, but it fits to the neo-weberian model. This represents a full paradigmatic change in front of the previously dominant Theacharian neo-conservative approach. The main problem with such radical changes are the risks of the not (well) treated details while we are dealing with the whole primarily and intermediate level of public service delivery. When we change the owner of function we alternate automatically functioning but we do not create automatically higher efficiency or effectiveness. The main question is obviously where extra money will come from. We expect and endorse it with calculation that the costs of the new system will increase, because employees accept easier lower payment from a small local government, but there is not too high potential of firing people. The poetical of increase of effectiveness was extracted by the creation of multifunctional micro-regional associations. Otherwise the appointment of the place of clear responsibility for regional development is strongly positive element of changes in relation of the status of counties, and also the integration of the county seed to the decision making.
2011. július 5., kedd
Új önkormányzati csődszabályok - politikai öngyilkosság / new rules in local bankrupcy - political suicide
2011. június 28., kedd
Élhető Magyarország / Hungary, good to live in
2011. június 23., csütörtök
Feladat orinetált ellátás / Task oriented service delivery
Miközben a köznyelvben egyszerűen oktatásról beszélünk, mint egy önkormányzati feladatról. Ez ellátási-finanszírozási szempontból sok kisebb, egymásra rakódó feladatot jelent. Ezekről kell egyértelműen eldönteni, hogy mi hová tartozik. Ez korántsem olyan egyszerű feladat, mint amilyennek hangzik. Sokak számára nem feltétlenül egyértelmű, hogy az iskolai étkeztetés az szociális vagy oktatási feladat.
A mai közszféra mai szervezési logikája a nyitottabb, piaci megközelítés helyett a zártabb, a közvetlen közösségi feladat-ellátás, ezen belül pedig a legfelső állami szint mellett teszi le a voksát. Ilyen világos választások esetében nehéz vetélkedő változatok összehasonlításáról beszélni.
While commonly we talk about education as one of tasks of local governments, this, from point of view of service delivery and financing means several minor subtasks. We should decide in case of each of them which subtask takes part of which task. This is not so easy that many people would think. E.g. it could be a question whether to put meal in schools in task of education or that of social services.
The new logic of public service management followed actually is more closed than this. Its first choice is the direct public service delivery and first of all that realized by national level. When we have such clear choices it is difficult to talk about free choices.
2011. június 19., vasárnap
Decentralizáció - recentralizáció / decentralization - recentralization
IN ENGLISH:
The problem with re-nationalization is not that somebody likes to have power and wants to use it. If somebody do not he his not to become a politician. But that person concentrating abusively the power risk to become responsible for everything which happens. Of course he can believe that he and his colleagues do only god thinks. Because is clear that he do not manage the country alone. At difference from dictatorships democratic systems are more stable because responsibilities, competencies are distributed, they are independent from knowledge, competencies of one unique person from the moral state of the dictator.
Nem minden felirat cserélhető / not all incription can be changed |
Most már minden nagyon magyar / Now everything is very Hungarian |